Testosteron – efekty fizjologiczne, biochemia, metabolizm, mechanizm działania, zastosowania medyczne

Testosteron – jest głównym męskim hormonem płciowym i anabolicznym sterydem. U mężczyzn testosteron odgrywa kluczową rolę w rozwoju męskich tkanek rozrodczych, takich jak jądro i gruczoł krokowy, a także promuje wtórne cechy płciowe, takie jak zwiększenie masy mięśniowej i kostnej oraz wzrost włosów. Ponadto testosteron uczestniczy kreowaniu ogólnego zdrowia i samopoczucia oraz zapobiega osteoporozie. Niewystarczające poziomy testosteronu u mężczyzn mogą prowadzić do nieprawidłowości, w tym słabości i utraty masy kostnej.

Testosteron jest także stosowany jako lek stosowany w leczeniu hipogonadyzmu mężczyzn i niektórych typów raka piersi. Ponieważ poziom testosteronu stopniowo maleje wraz z u wiekiem mężczyzn, syntetyczny testosteron jest czasami przepisywany starszym mężczyznom, aby przeciwdziałać jego niedoborowi.

Testosteron jest steroidem zawierającym grupy ketonowe i hydroksylowe odpowiednio w trzeciej i siedemnastej pozycji. Jest on biosyntezowany w kilku etapach od cholesterolu i jest przekształcany w wątrobie w nieaktywne metabolity. Wywiera działanie poprzez wiązanie i aktywację receptora androgenowego.

U ludzi i większości innych kręgowców testosteron wydzielają przede wszystkim jądra mężczyzn i w mniejszym stopniu, jajniki kobiet. Małe ilości wydzielane są przez nadnercza. Średnio u dorosłych mężczyzn poziom testosteronu jest około 7-8 razy większy niż u dorosłych kobiet. Ponieważ metaboliczne spożycie testosteronu u mężczyzn jest większe, codzienna produkcja jest około 20 razy większa u mężczyzn. Kobiety są również bardziej wrażliwe na hormon.