Wątroba – funkcje, znaczenie, choroby

Wątroba – jest bardzo ważnym narządem tylko u kręgowców. U ludzi znajduje się w górnej prawej ćwiartce brzucha, poniżej przepony. Wątroba ma szeroki zakres funkcji, w tym detoksykację różnych metabolitów, syntezę białek i wytwarzanie biochemicznych substancji niezbędnych do trawienia. Odgrywa również rolę w metabolizmie, regulacji przechowywania glikogenu, rozkładu krwinek czerwonych i produkcji hormonów.

Wątroba jest gruczołem. Jest to dodatkowy gruczoł trawienny i wytwarza żółć, związek alkaliczny który pomaga w trawieniu poprzez emulgowanie lipidów. W pęcherzyku żółciowym, małej torebce która znajduje się pod wątrobą, magazynuje się żółć wytwarzaną przez wątrobę. Specjalistyczna tkanka wątroby, składa się głównie z hepatocytów, reguluje szeroką gamę biochemicznych reakcji o dużej objętości, w tym syntezę i rozkład małych i złożonych cząsteczek, z których wiele jest niezbędnych do normalnych czynności życiowych.

Szacunki dotyczące całkowitej liczby funkcji narządu różnią się, ale podręczniki wskazują na ogół około 500.

Obecnie nie ma sposobu na zrekompensowanie braku funkcji wątroby w dłuższej perspektywie, chociaż techniki dializy wątroby mogą być stosowane w krótkim okresie czasu.

Struktura


Wątroba jest czerwono-brązowym klinowym organem o czterech płatach o nierównym rozmiarze i kształcie. Wątroba człowieka waży zwykle 1,44-1,66 kg i ma szerokość około 15 cm. Jest to najcięższy organ wewnętrzny i największy gruczoł w ciele człowieka. Znajduje się w prawym górnym kwadrancie jamy brzusznej, spoczywa tuż pod przeponą, po prawej stronie żołądka i leży nad woreczkiem żółciowym.

Wątroba jest połączona z dwoma dużymi naczyniami krwionośnymi:
tętnicą wątrobową i żyłą wrotną. Tętnica wątrobowa zawiera aortę bogatą w tlen z krwi, podczas gdy żyła wrotna zawiera krew bogatą w strawione substancje odżywcze z całego przewodu pokarmowego, a także ze śledziony i trzustki. Te naczynia krwionośne dzielą się na małe naczynia włosowate znane jako sinusoidy wątroby, które następnie prowadzą do zrazików wątrobowych.

Zraziki wątrobowe są funkcjonalnymi jednostkami wątroby. Każdy zrazik składa się z milionów komórek wątrobowych (hepatocytów), które są podstawowymi komórkami metabolicznymi. Zraziki trzymają się razem za pomocą delikatnej gęstej, nieregularnej włóknistej tkanki łącznej, która rozciąga się do struktury wątroby, towarzyszące jej naczynia (żyły i tętnice), przewody i nerwy tworząc włóknistą kapsułę zwaną kapsułką Glissona.

Cała powierzchnia wątroby jest zakryta warstwą surowiczą pochodzącą z otrzewnej i ma wewnętrzną warstwę włóknistą (kapsuła Glisson), do której jest mocno przyklejona.

 

Funkcje


Fizjologia

Różne funkcje wątroby są wykonywane przez komórki wątroby lub hepatocyty. Uważa się, że wątroba odpowiada za 500 oddzielnych funkcji, zwykle w połączeniu z innymi systemami i narządami. Obecnie nie ma sztucznego narządu lub urządzenia zdolnego do odtworzenia wszystkich funkcji wątroby. Niektóre funkcje mogą być przeprowadzane przez dializę wątroby , eksperymentalne leczenie niewydolności wątroby .

Zasilanie krwi

Żyły wątroby

Wątroba otrzymuje podwójne źródło krwi z żyły wrotnej wątroby i tętnic w wątrobie . Żyła wrotnego wątroby dostarcza w przybliżeniu 75% dostarczania krwi w wątrobie i zawiera żylną krew odprowadzaną ze śledziony , przewodu pokarmowego i związanych z nim narządów. Tętnice wątrobowe dostarczają krwi tętniczej do wątroby, co odpowiada pozostałemu przepływowi krwi . Tlen jest dostarczany z obu źródeł; Około połowa zapotrzebowania tlenu na wątrobę napotyka wątrobowa żyła wrotna, a połowa jest związana z tętnicami wątrobowymi. [35]

Krew przepływa przez sinusoidy wątroby i opróżnia do centralnej żyły każdej lobule. Główne żyły łączą się z żyłami wątroby, które opuszczają wątrobę i odprowadzają do niższej żyły głównej . [23]